Küçük Esnafın Kripto Para Serüveni

Efendim malumunuz hayat şartları, iş hayatının acımasızlığı, gelecek kaygısı, insanoğlunun kazanma hırsı derken ister istemez içimizde hep bir “köşeyi dönme” isteği oluyor. İşte bu topluluk bir şekilde dernekleştirilse tepesinde olur muyum bilmiyorum ama mutlaka yönetim kurulunda bir koltuğum bulunur diye düşünüyorum. Her daim eşime dostuma Feridun Bitir gibi “Yırttık abicim yırttık” diye gelip, Roket Takımı gibi yine başarısız olup dönüyorum.

“Yırttık abicim yırttık” — Feridun Bitir

Doğruya doğru hayatımızın en verimli en güzel zamanlarını -bu arada not düşmek isterim yalnızca bir kere yaşayacağımız bu hayatı- haftanın 5 günü bir yere giderek 8–10 saat orada belli kurallara bağlı geçirerek emeğimizi vaktimizi harcayarak ay sonunda alacağımız bir maaştan medet umarak geçiriyoruz. Ve olur da görürsek o yaşları 65 yaşında düzenli bir maaşa bağlanacağımız umuduyla yaşıyoruz. Oldum olası bu düzeni sevmedim ve kabullenemedim, bir an önce “köşeyi dönüp” özgürlüğüme hayatımın en güzel dönemlerini gerçekten yaşayarak geçirmeye çalıştım.

Peki Neler Yaptım?

İnanın hukuka uygun, birinin canını yakmayacağım her yolu denedim diyebilirim, yazılımcı olduğum için onlarca proje ürettim kafamda denedim tutmadı, bir amatör blog kurdum yazmaya çalıştım tutmadı, şans oyunlarını denedim tutmadı, ticaret denedim tutmadı. Derken yine mesleğimden ötürü dönem dönem kulağıma çalınan bir “Bitcoin” denen olay dikkatimi çekti.

Hani hepimizin vardır ya aile büyüklerine gösterilen bir arsa, o da onları almayıp saçma sapan şeylere harcar parasını. Bitcoin’de benim için öyle bir şey işte, 400–500 lira olduğu zamanlar minerlik mi yapsak gibi düşünüyorduk sunucu masrafları falan kurtarmaz dedik. Satın mı alsak dedik, 800–900 lira oldu bu saatten sonra alınmaz daha ne kadar değerlenecek ki dedik. Derken 2000 oldu, tüh kötü kaçırdık dedik, derken 16 bin 22 bin 40 bin 70 bin derken ben her defasında “bu saatten sonra alınmaz” cümlesini kurdum.

Aklımda hiç alternatif yoktu açıkçası Altcoin diye bir kavram olduğunu duymuştum ama o kadarda dikkatimi çekmedi. Derken bir gün Bitcoin ile ilgilenen bir arkadaşım “IOTA” diye bir paranın değerleneceğini söyledi, çok aldırış etmedim. Öğlene mesai arkadaşım yemekte “IOTA alıcam” dedi tesadüftür dedim. Akşama abimde “IOTA” alıcam diyince hiç acımadım kafasına sıkt.. şaka şaka bir şey bu kadar konuşuluyorsa hakikaten değerlenecektir diye bu yönde yatırım yaptım. İlk gün %100 değerlenmeyi görünce burada dönen dünyanın ve kazancın farkına o zaman vardım.

Nasıl Girilir Bu Yola?

Bilindiği üzere ülkemizde altcoinlerin alımını satımını yapabildiğimiz bir platform yok, o sebeple yurtdışındaki siteler üzerinden alım satım işlemlerini yapıyoruz. Fakat bu ortama doğrudan para aktaramıyoruz o sebeple paramızı Bitcoin’e çevirip oradaki hesabımıza Bitcoin göndermemiz gerekiyor.

Paramı Nasıl Bitcoin’e Çevirebilirim?

Paramızı Bitcoin’e çevirebildiğimiz benim duyduğum bir kaç site var Paribu, BTCTurk, Koinim gibi. Ben arkadaşım Paribu üzerinden aktarım yaptığı için orayı tercih ettim ama diğerleri iyidir ya da kötüdür diyemem. Paribu’da herhangi bir problem yaşamadım yalnızca hafta sonları ve mesai saatleri dışında desteği biraz düşük gibi geldi açıkçası hiç destek alamadım.

Paribu’ya kayıt olup giriş yaptıktan sonra adımlarımız şöyle;

 1. Yukarıda ki menüden TL İşlemleri’ni seçip “Türk Lirası Yatırma” sekmesi üzerinden yatıracağınız miktarı belirtiyorsunuz.

2) Belirtilen banka bilgilerinize formda doldurduğunuz miktarı gönderiyorsunuz, yatırılan miktarın hesabınıza geçmesi için açıklama kısmına aşağıda belirtilen kodu yazmanız çok önemli.

3) Ardından hesabınıza paranın geçmesini bekliyorsunuz, Paribu sms ile size bunu bildiriyor.

4) Şimdi paramızı Bitcoin’e çevirmemiz gerekiyor. Bunun için yukarıdaki menüden Market’e veya logoya tıklamanız yeterli. Karşılaştığınız bitcoin alıp satabileceğiniz formu ve sayfada bekleyen alış emirlerini ve satış emirlerini göreceksiniz.

Burada olay şu solda görmüş olduğunuz formdan size uygun olan olan fiyatı yazabiliyorunuz, yani güncel fiyat 78900 diye o fiyattan almak zorunda değilsiniz. Daha fazla Bitcoin almak istersiniz veya daha düşeceğini tahmin ediyorsunuzdur üst kısmı istediğiniz fiyata çekebilirsiniz. Almak istediğiniz Bitcoin değerini belirledikten sonra toplam kısmına miktarını yazdığınızda ototmatik olarak BTC karşılığı geliyor. İşlemlerinizi daha hızlı sonuçlandırmak isterseniz, sağ kısımda bekleyen alış ve satış emirlerini ve yatırılan miktarları görebilirsiniz oradan fikir alarak doğru rakamları girebilirsiniz.

Eğer verdiğiniz bir emir piyasaların değişmesinden ötürü bir türlü işleme girmedi ve sizde vazgeçip güncel değerlere göre bir kez daha emir vermek istiyorsunuz. Eski emrinizi sayfanın altında bulunan “AÇIK EMİRLERİM” sekmesinden görebilirsiniz.

5) Emri verdiniz, herşey başarılı sonuçlandı üst kısımda Bitcoin bakiyenizi görüyorsunuz. Paribu tarafındaki işlemlerimiz şu anlık başarılı bir şekilde sonuçlanmış oluyor. Son olarak paramızı çekmek için uğrayacağız.

Paramı Nasıl Kripto Para Borsasına Taşıyabilirim?

Yazının başında da bahsettiğim gibi bu iş Türkiye’de maalesef yapılmıyor bu sebeple yurtdışında bulunan siteleri kullanıyoruz. Bu borsaları yapabildiğimiz başlıca Binance, Bitfinex, Bittrex gibi siteler mevcut. Üzülerek belirtmeliyim ki bu sitelerde dil desteği yok. Genelde rakamları takip etmeniz gereken bir site ama ufak tefek translate yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Aynı Paribu’da olduğu gibi “Neden Binance?” diye soracak olursanız size bir avantajını söyleyemem. Sadece kullanımı ve arayüzü bana daha basit ve benim gibi amatör kullanıcıların anlayabileceği tarzdaymış gibi geldi o sebeple orayı tercih ettim.

Eğer sizde Binance kullanacaksanız bana da ufak bir katkısı olması açısından aşağıdaki link üzerinden veya referans numaram üzerinden kayıt olmanız beni çok memnun eder.

Binance: https://www.binance.com/?ref=11737257

Referans Numaram: 11737257

Şimdi anlatıma Binance üzerinden devam ediyoruz.

Binance adlı siteye kayıt oldunuz giriş yaptınız her şey güzel fakat bu arada güvenlik açısından sizden şifrenizin haricinde SMS veya Google Authenticator ile ikinci bir güvenlik adımı eklemek isteyip istemediğiniz soracak. Bunu mutlaka kabul edin, çünkü bu paralar başka bir hesaba aktarımı oldukça kolay paralar o sebeple hesabınıza sizden başkası girmemeli. Ben Google Authenticator kullanıyorum.

Google Authenticator ne yapıyor diyecek olursanız, şöyle anlatayım siz Binance sitesine girerken mail ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra telefonunuzda bu uygulamada anlık olarak şifre üretiliyor ve bu şifre sitedeki ile eşleştiğinde siteye giriş yapabiliyorsunuz.

Burada gördüğünüz şifre, sağ alt kısımdaki çember tamamen dolmadan siteye girilmelidir. Her defasında yeni şifre üretilir.

Artık kayıt, giriş, güvenlik gibi aşamalarımız tamamlandı. Şimdi Paribu’daki Bitcoinimizi Binance sitesine aktarma zamanı.

Sağ üst menüde görmüş olduğunuz Funds’un üzerine geliyorsunuz. Bu menü altında bulunan Deposit Withdrawals’i seçiyorsunuz. Dil konusunda problem yaşayan arkadaşlar bu ne ifade ediyor diyecek olursa. Bu Parasal İşlemler menüsünün altında Yatırım & Çekim anlamına gelen sayfa oluyor.

Burada açılan listenin altında Bitcoin (BTC)’yi bu bulup Deposit(Yatırmak) butonuna tıklamalısınız. Ardından hemen o kısımda size özel cüzdan adresinizi görüyor olacaksınız.

Bu cüzdan adresi size özel oluşturulmuştur, şimdi cüzdanınıza para aktarabilmek için buradaki adresinizi kopyalıyorsunuz. Ardından son kez Paribu’ya dönüyoruz.

Yukarıda bulunan BTC İşlemleri sekmesine girip Bitcoin çekme diyoruz, buraya Binance’de bulunan cüzdan adresimizi yazıyoruz ve göndermek istediğimiz Bitcoin miktarını yazıyoruz. Eğer artı butonuna basarsanız maximum miktarı görürsünüz.

Bu arada çok önemli bir not düşmek isterim bu sitelerin geçim kaynağı komisyondur, bu sebeple ilk komisyonunuzla Paribu’dan para çekerken tanışıyorsunuz, bu 0.0005 BTC’dir. Anlık bitcoin değeri çarpı 0.0005 diyerek kaç paraya denk geldiğini öğrenebilirsiniz.

Eğer Paribu üzerinden o cüzdana daha önce hiç para göndermemişseniz güvenlik açısından size bir onay mesajı gelir. Paribu ismi yerine özel bir numaradan geldiği için şüpheye düşebilirsiniz benim gibi fakat o Paribu’nun sms numarasıymış.

Onayımızı verdikten sonra transferin başladığı ile ilgili SMS’ler almaya devam ediyor olacaksınız. Transfer yoğunluk durumuna göre bazen 5–10 dakikada hallolurken bazen 2–3 saati bile bulabiliyor.

Paramız Binance tarafına aktarılmaya başladıktan sonra artık Funds > History linki üzerinden görüntülenebilir hale geliyor.

Burada eğer işlemimiz Confirm (1/2), Confirm (2/2), Completed olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. Ama dediğim gibi Paribu’dan transfer başlatıldığı gibi saniyesinde bu sayfa içerisinde göremeyebilirsiniz. Vay benim param nerede kaldı gibi düşüncelere kapılmayın, eğer doğru cüzdan adresi verdiyseniz mutlaka aktarılacaktır.

Artık paramız Binance’ye taşındı, Bitcoin’imiz var ticaret için güzel bir hava var. Paramızı çekmek isteyeceğimiz güne kadar bir daha görmemek üzere Paribu’yu kapatıyoruz. Ticarete başlıyoruz.

Alım Satım Zamanı

Logoya tıklayarak Anasayfa’ya dönüyoruz, orada bulunan sekmelerden açılan pazarları göreceksiniz bunlar; BND, Ethereum, Bitcoin, USDT pazarları oluyor. Ben Bitcoin’de her geçen gün değerine değer kattığı için yatırımlarımın Bitcoin’e karşı değerlenmesine çalışıyorum, ticaretimi Bitcoin’e kıyaslayarak yapıyorum. Eğer diğerlerine dahil olmak isterseniz önce listeden onları bularak Bitcoin’lerinizi ona çeviriyorsunuz.

Ne Satın Alacağıma Nasıl Karar Vermeliyim?

Yani ekonomiye dair en ufak bir bilgim yok ama belki şansımdan belki şu an için herkesin kazandığı dönemdeyiz bilmiyorum ama bir hafta içinde paramı ikiye katlamayı başardım.

Nasıl yol izlediğimi anlatıyorum, önce değer kaybeden parayı tespit etmek için 24h Change filtresine basıp değer kaybedenleri üste getiriyorum. Ardından çok değer kaybetmiş ve en sağ kısımda bulundan 24h Volume yani hacimlerine bakıyorum. Aşağıda gördüğünüz üzere GTO, XVG, BNB, ICX bunun için uygun gözüküyor. Tek tek günlük değişimlerini incelemeye başlıyorum.

İlk olarak XVG’ye bakıyorum. Gördüğünüz gibi bir anda patlama yaşamış buna Golden Cross deniliyor, ben bunun nereye çıkacağını ya da düşeceğiniz kestiremiyorum açıkçası para kaybettirebilir.

ICX’e baktığımda ise pazara yeni girmiş gözüküyor o sebeple onu da riskli bulduğum için değerlendirmiyorum.

BNB’ye baktığımda ise geçmişinde 0.00045’lerde dolaştığını görüyorum ve şu anki değeri 0.00029 yani bu benim paramı %55 değerlendirebilir biraz daha açıklayacak olursam 1000 lira yatırsam 1500 lira olarak alabilirim. Daha ideal bir yatırım bulamazsam bunda değerlendirebilirim paramı.

Son olarakta yatırım yapacağınız paranın kodu önüne $ sembolü koyarak twitter üzerinde aramalar yapıp insanların tavsiyelerine ve notlarına göz atabilirsiniz.

Örnek bir kaç arama:

https://twitter.com/search?q=%24ltc&src=typd

Doğru Yatırımı Buldum Nasıl Satın Alabilirim?

Örnek veriyorum yukarıda paylaştığım BNB’yi satın almak istedik, bu detayları gördüğümüz sayfayı biraz aşağıya kaydırıyoruz. Burada Satın Al(Buy), Sat(Sell) gibi iki seçeneceğimiz var.

Bu formda yine Paribu BTC satın alma ekranı gibi BTC Balance(Elinizde Bulunan Toplam BTC), Price(Tane Fiyatı), Amount(Miktar), Total(Toplam vereceğiniz BTC fiyatından oluşur)

Burada yine size uygun olan alım satım tane fiyatlarını Price bölümlerine yazıp, alım emrini veya satış emrini verebilirsiniz.

Ve yine aynı Paribu’daki gibi almak istediğiniz veya satmak istediğiniz fiyatlar kimseye uymadı ve sizde piyasaya daha uygun fiyatlar vermek istiyorsanız. Yukarıda Bulunan Orders(Emirlerim) > Open Orders(Açık Emirlerim) üzerinden listede istediğiniz emrinize Cancel’e basarak iptal edebilirsiniz.

Bu Yola Girişmeden Önce Son Notlar

Yolu size oldukça objektif bir şekilde göstermeye çalıştım, kendi yatırım ve çektiğim yaptığım henüz bir sorun yaşamadığım siteleri paylaştım. Fakat şimdilik sorun yaşamamış olmam, ileride bir sorun yaşamayacağımı ya da sizin sorun yaşamayacağınızı garanti etmez. Bu sebeple lütfen kullanacağınız siteleri benim paylaşmamdan ziyade sizde araştırarak güvenerek tercih edin.

Ciddi bir komisyonculukla savaşarak kar etmeye çalışacaksınız, Bitcoin’inizi her bir yerden bir yere aktardığınızda siteler avucunu açıp sizden 0.0005 BTCbekliyor olacak. Ve alım satımlarınızda çok göze batmayacak rakamlar olsa da ufak bir komisyonculuk var. Komisyon oranlarını buradan görebirsiniz.

Son olarakta burada çok para kazanabilirsiniz fakat kaybedebilirsiniz de en azından kısa vadede. Yani çok güvendiğiniz bir yatırım tam tersine düşmeye başlayabilir ve o esnada çıkarsanız zarar edeceksiniz bu yüzden beklemek zorunda kalacaksınız. Bu sebeple iki gün sonra ihtiyaç duyacağınız paraları lütfen buralara aktarmayın.

Bol Şanslar

Bu konuda çevremden çok soru alıyordum, onlar için hazırladım bu yazıyı umarım meraklısına katkısı olur. Uzun zamandır yazmıyordum yazması keyifliydi açıkçası ama tekrar yukarı çıkıp her şeyi kontrol edebileceğim bir uzunluğu aşmış. O sebeple var olan yazım hataları için kusura bakmayın lütfen.

En aktif kullandım sosyal medya hesabım Twitter’dır bana ulaşmak isteyenler oradan ulaşabilir.

Eğer katkıda bulunmak isterseniz:

Binance Referans Numaram: https://www.binance.com/?ref=11737257

Bitcoin Cüzdan Adresim: 1Jus11Sw97cinSw1ab2QGpEM577BMRVAYg

Herkese bol şanslar, umarım yatırımlarınızı en kısa sürede hayal ettiğiniz miktarlara getirirsiniz.

By | 2017-12-18T15:32:18+00:00 December 18th, 2017|Categories: Digital Currency|Tags: , , , , |15 Comments

15 Comments

 1. essayforme 11th April 2018 at 11:08 pm

  write a essay for me http://dekrtyuijg.com/

  Nicely put. Appreciate it.

 2. Cialis tablets 13th April 2018 at 3:19 am

  Tadalafil 10 mg http://cialisvipsale.com/

  Information very well considered.!

 3. Viagra vs cialis vs levitra 13th April 2018 at 3:31 pm

  Viagra bula http://viagravipsale.com/

  Superb facts. Thanks a lot!

 4. Cheap cialis 13th April 2018 at 7:46 pm

  Cialis daily http://cialisyoues.com/

  Awesome material, Appreciate it.

 5. Viagra pills 13th April 2018 at 9:37 pm

  Low cost viagra 20mg http://rldta.com/

  You made your point!

 6. Cialis online 14th April 2018 at 12:05 pm

  Online cialis http://kawanboni.com/

  This is nicely expressed! !

 7. Online cialis 14th April 2018 at 8:19 pm

  Cialis purchasing http://cialisvonline.com/

  Fantastic posts. Thanks!

 8. Generic viagra 15th April 2018 at 5:06 am

  Tadalafil 20 mg http://viagravonline.com/

  You actually stated this effectively.

 9. Cialis from canada 25th April 2018 at 12:06 pm

  cheap cialis http://cialisvus.com/

  You said it adequately..

 10. Cialis 20mg 10th May 2018 at 11:20 am

  cheap cialis http://cialisbuys.com/

  Kudos, Great stuff.

 11. Buy cialis online 26th May 2018 at 7:55 pm

  cialis purchasing http://cialisonl.com/

  Amazing write ups. With thanks!

 12. writeessay 27th May 2018 at 6:38 pm

  write a essay for me http://gsgfsdgfdhjhjhj.com/

  Many thanks, An abundance of write ups!

 13. Generic cialis 27th May 2018 at 8:22 pm

  cialis coupon http://cialisees.com/

  This is nicely put! !

 14. Buy cialis 29th May 2018 at 5:00 pm

  cialis generico online http://cialisky.com/

  Kudos. Wonderful stuff!

 15. Cialis coupon 30th May 2018 at 7:04 pm

  cialis without a doctor’s prescription http://cialisiv.com/

  Many thanks! Great information.

Leave A Comment